Levegőtisztaságvédelmi engedély

A Sövit Kft. vállalja légszennyező pontforrások és diffúz források levegőtisztaság-védelmi engedélykérelmének elkészítését, levegőtisztaság-védelmi alapbejelentés (LAL bejelentés) megtételét, valamint légszennyező pontforrás, diffúz források hatásterület lehatárolását. További információért, vagy árajánlat kéréséhez lépjen kapcsolatba velünk.

Az alábbiakban rövid ismertetőt talál a levegőtisztaságvédelmi szabályozásról és az engedélyezésről.kod

A levegőtisztaságvédelmi engedély

A levegő védelméről szóló 306/2010 (XII. 23.) Korm. rendelet légszennyező forrás létesítése, teljesítménybővítése, élettartalmát meghosszabbító felújítása, alkalmazott technológiájának váltása, használatba vétele esetén a levegőtisztaság védelmi követelményeket levegőtisztaság-védelmi engedélyben írja elő. A környezetvédelmi felügyelőség a pontforrás engedélyt legfeljebb 5 évre adja ki.

 

Légszennyező pontforrások

A légszennyező pontforrás definíciója a rendelet szerint: az a levegőterhelést okozó forrás, amelynél a légszennyező anyag kibocsátási jellemzői (térfogatáram, kibocsátási koncentráció, hőmérséklet, nyomás) méréssel vagy a mérés megvalósításának gyakorlati akadályai miatt műszaki számítással egyértelműen meghatározhatók. A definíció alapján akár egy elszívó ventilátor is légszennyező pontforrásnak minősülhet, amennyiben ismerjük az egységnyi idő alatt kibocsátott szennyező anyag mennyiségét.

A 140 kW alatti füstgázt kibocsátó tüzelőberendezések nem bejelentés-kötelesek. Azonban, ha egy pontforráson több tüzelőberendezés teljesítménye együttesen meghaladja a 140 kW-ot, akkor levegőtisztaság-védelmi egedély megszerzése szükséges.

A levegőtisztaságvédelmi engedély kérelem benyújtása mellett a LAL (levegőtisztaság-védelmi alapbejelentés) bejelentő lapokat is mellékelni kell. A LAL bejelentő lapok benyújtásához a pontforrás emissziójának mérését nem kell minden esetben elvégezni.

A 306/2010 (XII. 23.) számú, levegő védelméről szóló kormány rendelet minden esetben előírja a légszennyező pontforrások hatásterület lehatárolását is az engedélykérelem hiánytalan beadásának feltételeként.

Légszennyező diffúz források

A légszennyező diffúz forrás definíciója a rendelet szerint: olyan levegőterhelést okozó tevékenység, kibocsátó felület vagy berendezés, amely nem minősül légszennyező pontforrásnak, továbbá a szabadban végzett tevékenység, amely légszennyezőanyag kibocsátással jár.

A 306/2010 (XII. 23.) számú, levegő védelméről szóló kormány rendelet minden esetben előírja bejelentés köteles légszennyező diffúz források hatásterület lehatárolását is az engedélykérelem hiánytalan beadásának feltételeként.

A levegőtisztaságvédelmi engedélyeztetési dokumentáció tartalma

1. a létesítmény, illetve technológia telepítési helyének jellemzői,

2. helyszínrajz a légszennyező források bejelölésével,

3. a tervezett tevékenység leírása, az épület, építmény, berendezés (a továbbiakban együttesen: létesítmény) légszennyező forrásainál alkalmazott technológia ismertetése,

4. a létesítményben, illetve a technológiában felhasznált nyersanyagok, segédanyagok és egyéb adalékanyagok, valamint az energiahordozók minőségi jellemzői és mennyiségi adatai,

5. a létesítményben, illetve a technológiában termelt energia, késztermékek minőségi jellemzői és mennyiségi adatai,

6. a létesítmény, illetve technológia légszennyező forrásai,

7. a létesítmény, illetve technológia várható kibocsátásai a környezeti elemekbe, a kibocsátások mennyiségi és minőségi jellemzői, a környezetre gyakorolt lényeges hatások,

8. a kibocsátások megelőzését, vagy ahol ez nem lehetséges, mérséklését szolgáló technológiai eljárások és egyéb műszaki megoldások,

9. ahol szükséges, a létesítményben, illetve a technológiában a hulladékok keletkezését megelőző, vagy csökkentő tervezett intézkedések,

10. további intézkedések, amelyek az energiahatékonyságot, a biztonságot, a szennyezések megelőzését szolgálják,

11. a kibocsátások folyamatos ellenőrzését biztosító intézkedések,

12. annak bemutatása, hogy az alkalmazott technológia, termelési eljárás megfelel az elérhető legjobb technikának,

13. a hatásterület lehatárolását, előzetes vizsgálati eljárás, környezeti hatásvizsgálati eljárás, EKHE-eljárás, környezetvédelmi felülvizsgálati eljárás, hulladékégetés esetén az érvényes szabvány szerinti vagy azzal egyenértékű számítással, egyéb esetben egyszerűsített számítással,

14. az 1–12. pontokban részletezettek közérthető összefoglalása.

15.a dokumentációt elkészítő szakértő engedélyének a száma.

Vonatkozó határétékek

A kibocsátott légszennyezőanyagokra az alábbi jogszabályok tartalmaznak határértékeket:

A levegőterheltségi szint határértékeiről és a helyhez kötött légszennyező pontforrások kibocsátási határértékeiről szóló 4/2011. (I. 14.) VM rendelet.

A tüzelőberendezések határértékei külön jogszabályokban vannak meghatározva a berendezések bemenő hőteljesítményeitől függően:

  • a 140 kWth és az ennél nagyobb, de 50 MWth-nál kisebb névleges bemenő hőteljesítményű tüzelőberendezések légszennyező anyagainak technológiai kibocsátási határértékeiről szóló 23/2001. (XI. 13.) KöM rendelet.
  • az 50 MWth és annál nagyobb teljes névleges bemenő hőteljesítményű tüzelőberendezések működési feltételeiről és légszennyező anyagainak kibocsátási határértékeiről szóló 110/2013. (XII. 4.) VM rendelet.
További szabályok

Abban az esetben, ha a helyhez kötött légszennyező forrás létesítése esetén az OLM (Országos Légszennyezettségi Mérőhálózat) keretében nem áll rendelkezésre adat, a felügyelőség az engedélyezéshez szükséges alap levegőterheltség megállapítása, vagy a légszennyezettségi határértékek betarthatóságának ellenőrzése érdekében a légszennyező forrás üzemeltetőjét a helyhez kötött légszennyező forrás hatásterületére vonatkozó levegőterheltségi és levegőterhelési mérési terv elkészítésére kötelezheti.

Környezetvédelmi engedély vagy egységes környezethasználati engedély köteles tevékenységek esetén a környezetvédelmi hatáskörében eljáró megyei kormányhivatal az engedélyben megállapítja a bejelentésre kötelezett diffúz források körét. A felügyelőség a bejelentésre kötelezett diffúz forrásra vonatkozó levegővédelmi követelményeket a környezetvédelmi engedélyben vagy az egységes környezethasználati engedélyben állapítja meg.

Az előző bekezdés hatálya alá nem tartozó, a 166/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (E-PRTR) I. melléklete szerinti tevékenységek keretében működtetett diffúz légszennyező források működtetéséhez levegőtisztaság-védelmi engedély szükséges.

Szakértői jogosultság – engedélykérelem

A levegő védelméről szóló 306/2010 (XII. 23.) számú kormány rendelet 2015. októberében történt módosításával már csak levegőtisztaságvédelmi szakértő jogosultsággal készíthető el a levegős engedélykérelem. Cégünk rendelkezik a szükséges jogosultsággal.

Kapcsolódó referenciáinkat itt találja.